بالاخره بیت کوین وارد مثلث نزولی شد اما نباید از این موضوع غافل شد که شاید این وضعیت برای کوتاه مدت توجه خریداران را به سمت آلت کوین ها و توکن های دیفای جلب کند.

در طول 7 روز گذشته شاهد این بودیم که بازار ارزهای دیجیتال دچار نوسانات جهشی شد وقیمت بیت کوین (BTC) و دوج کوین (Doge) را به فضا فرستاد. البته  ناگفته نماند که بیشتر این جهش ها به خاطر تأثیر و فعالیت های موجود در فضای مجازی بود. در همین روزهای طلایی تریدرهایی که نمی توانند احساسات خودشان را کنترل کنند بعضاً درگیر چنین شرایطی شده و سرمایه سنگینی را در طول همین چند روز از دست دادند.

شاید باور نکنید ولی همین پامپ و دامپ ناگهانی دوج کوین باعث شد تا تریدرهای جدید و بی تجربه به سادگی تمام سرمایه خودشان را وارد ارز دوج کوین کنند و همین باعث شود تا در عرض چند ساعت سرمایه خود را به سادگی از دست بدهند. در نتیجه باید مراقب حرفها و تشویش های ایجاد شده داخل گروه های تلگرامی باشید و درگیر فومو نشوید.

دقیقاً عین همین اتفاق برای بیت کوین نیز افتاد. ایلان ماسک با یک تغییر ساده در بیو توئیتر خود و نوشتن کلمه بیت کوین (BTC) باعث پامپ چند هزار دلاری بیت کوین شد. اگر به روند بیت کوین نگاه می کردید متوجه می شدید که همین پامپ ناگهانی باعث ریزش ناگهانی آن نیز شد. در نتیجه باید در این هیجانات مراقب تصمیم گیری های خود باشید.

خب حالا که وضعیت چند روز گذشته بازار و ارزهای دیجیتال را بررسی کردیم. بد نیست به سراغ 4 ارز دیجیتالی برویم که نباید در طول این هفته چشم از آن ها بردارید. در ادامه نگاهی به چارت تمامی این ارزهای دیجیتالی پیشنهادی خواهیم انداخت.

 

1. BTC/USD

کندل بلند بیت کوین در تاریخ 29 ژانویه نشان دهنده این است که خرس ها به شدت به دنبال فروش درضلع کاهشی مثلث نزولی بوده اند. همچنین این روند با الگوی کندل استیک دوجی در 30 ژانویه پیش رفته و نشان دهنده بلاتکلیفی رقابت بین خرس ها و گاوها بوده است.

تحلیل BTC

در ادامه نیز عدم موفقیت گاوها برای بالا بردن روند قیمتی در بالای ضلع نزولی مثلث باعث افزایش فشار فروش شده و رقابت به جایی رسیده که خرس ها در تلاش برای حفظ قیمت در زیر موینگ اوریج اکسپوتنشال 20 روزه یعنی روی رقم 33,395$ هستند.

در صورت موفقیت خرس ها، جفت ارز BTC/USD ممکن است حتی به زیر موینگ اوریج 50 روزه یعنی رقم 30,631$ و سپس 28,850$ نیز خواهد رسید.

یک ریزش و نزدیک شدن به رقم 28,850$ می تواند در ادامه باعث تکمیل شدن الگوی مثلث خرس نزولی شده و هدف را به سمت رقم 15,741$ هم هدایت کند. با این حال احتمال اینکه بخواهیم مستقیماً به سمت این رقم حرکت کنیم کم بوده و احتمالاً گاوها در سطح فیبوناچی ریتریسمنت 50% مجدداً شانس خود را روی رقم 25,897$ و مجدداً در 61.8% بر روی رقم 22,106.73$ برای برگرداندن قیمت بیت کوین امتحان خواهند کرد.

اما اگر بخواهیم خلاف این قضیه را تصور کنیم، بیت کوین ممکن است از روی همین قیمت یا از روی حمایت 28,850$ مجدداً به بالای روند نزولی صعود کند. این حرکت نشان دهنده جمع آوری بیت کوین در سطوح پایین تر و حرکت به سمت بیت کوین 40,000$ دلاری خواهد بود.

تحلیل بیت کوین

در تایم فریم چهارساعته نیز شاهد بریک اوت قیمت در بالای روند نزولی بودیم که با فشار فروش همراه شد و قیمت به سرعت به سمت مثلث نزولی بازگشت. شکست گاوها برای برگرداندن قیمت بالای مثلث نزولی باعث فروش بیشتر شده و خرس ها موفق شدند تا قیمت را تا EMA-20 هم پایین بیاورند. در حال حاضر نیز وضعیت بازار به جایی رسیده که گاوها در حال حمایت از SMA-50 هستند که اگر این حمایت نیز شکسته شود، این جفت ارز سفر خود را به سمت 28,850$ آغاز خواهد کرد.

 

2. ETH/USD

ارز دیجیتال اتریوم (ETH) سه بار دیگر نیز تلاش کرده تا مقاومت 1400$ دلاری خود را بشکند اما گاوها موفق به حفظ بریک اوت نشدند. اما نکته مثبت در مورد این ارز این است که گاوها هنوز هم ناامید نشده اند و هنوز مشغول جمع آوری اتریوم در قیمت های پایین تر هستند.

تحلیل ETH

اگر نگاهی به پچارت بیندازیم متوجه می شویم که جفت ارز ETH/USD در تاریخ 30 ژانویه الگوی دوجی را تشکیل داده که نشان دهنده عدم قطعیت بازار برای صعود یا نزول است. همین عدم تصمیم گیری باعث شد تا روند این ارز در مرحله بعدی نزولی شده و حالا ممکن است شاهد نزولی شدن اتریوم به سمت حمایت محکم خود بر روی EMA بیست روزه بر روی قیمت 1,253$ باشیم.

در صورت پرش قیمتی از این روی این حمایت می توان به این نتیجه رسید که تریدرها و گاوها مشغول خریداری اتریوم بر روی قیمت های پایین تر بوده اند. حال باید ببینیم اگر گاوها موفق شوند تا قیمت اتریوم را به بالاتر از 1,400$ دلار و 1473$ و ناحیه مقاومتی جدید برسانند، این جفت ارز می تواند حتی به قیمت 1,675$ و سپس 2000$ دلار هم برسد.

اما روند صعودی در صورت موفقیت خرس ها و رفتن به زیر EMA بیست روزه کاملاً منتفی خوهد بود. در این صورت این جفت ارز ممکن است تا نزدیک SMA پنجاه روزه یعنی قیمت 990$ هم سقوط کند.

تحلیل اتریوم

البته تایم فریم 4 ساعته نشان دهنده تشکیل یک الگوی مثلث صعودی است که می تواند منجر به بالا رفتن قیمت اتریوم تا 1,440$ شود. این ستاپ گاوی می تواند اتریوم را تا قیمت 1,768$ نیز بالا ببرد.

با این حال مووینگ اوریج تخت شده و شاخص آر اس آی نیز در زیر حد وسط خود قرار گرفته که نشان دهنده تعادل بین عرضه و تقاضای این ارز دیجیتالی است.

 

3. UNI/USD

ارز دیجیتال Uniswap (UNI) در یک مسیر قوی صعودی قرار گرفته و باعث شده تا آر اس آی به منطقه اشباع خرید برسد. در حالی که RSI ممکن است برای مدت طولانی در همین محدوده اشباع خرید باقی بماند، تریدرها باید مراقب اصلاحات ناشی از این خرید بیش از حد باشند زیرا ممکن است تا حد زیادی شارپ و غیرقابل انتظار باشد.

تحلیل Uni

اولین محدوده حمایتی در نظر گرفته برای این ارز دیجیتالی سطح فیبونانچی ریتریسمنت 38.2% و روی قیمت 15.3963$ دلار است. اما اگر قیمت از روی همین سطح به بالا برگردد، احتمالاً نشان دهنده گاوی بودن روند و تمایل زیاد خریداران به خرید در کف دارد.

حال اگر گاوها موفق شوند تا قیمت را تا حدود محدوده 20.5612$ دلار هم بالا ببرند، سپس شاهد پیشروی قیمت این جفت ارز Uni/USD تا 28$ و 32$ خواهیم بود. مویینگ اوریج ها روند صعودی داشته و RSI نیز در محدوده بالای 79 است که نشان دهنده کنترل بیشتر گاوها بر روی بازار است.

با این حال اگر اصلاح عمیق تری اتفاق بیفتد و قیمت تا زیر 15,3963$ پیش رود، حمایت بعدی این ارز بر روی EMA بیست روزه یعنی قیمت 11.85$ دلار خواهد بود که در نزدیک سطح فیبوناچی ریتریسمنت 61.8% قرار گرفته است. در صورت اتفاق افتادن چنین اصلاح عمیقی بدون شک صعودی شدن این ارز مدت زمان بیشتری نیاز خواهد داشت.

تحلیل یونی

در تایم فریم چهار ساعته نیز شاهد تشکیل شدن پترن پرچم هستیم. اگر گاوها موفق شوند تا قیمت را به بالای این پرچم برسانند، می توان توقع صعودی شدن قیمت و رفتن به سمت 22$ و سپس 25$ را داشت.

انتظار دیگر نیز این است که این جفت ارز روند اصلاحی خود را ادامه داده و تا نزدیک EMA 20 روزه خود سقوط کنند. اما بازگشت قیمتی از این سطح علامت مثبتی از سوی گاوها بوده و نشان می دهد که گاوها در حال خرید در کف های قیمتی بوده اند.

در طول روند صعودی این ارز، قیمت بارها بر روی EMA 20 روزه حمایت شده است. بنابراین شکسته شدن ای ام ای 20 روزه نشان دهنده کاهش میل صعودی این ارز و سقوط تا قیمت 15.396$ باشد.

 

4. ATOM/USD

ارز دیجیتال Cosmos یا همان ATOM الگوی فنجان و دسته ای را تشکیل داده که می تواند به یک بریک اوت و بسته شدن بالای 8.877$ دلار منجر شود. در صورتی که گاوها بتوانند قیمت را به بالای مقاومت 10.20$ دلار سوق دهند. اینجاست که روند صعودی آغاز خواهد شد.

تحلیل ATom

اولین هدف در این مسیر صعودی 11.151$ و سطح بعدی که باید چشمتان به آن باشد قیمت 13.554$ دلار خواهد بود. مووینگ اوریج های صعودی و پرش RSI از قسمت میانه نشان دهنده این است که گاوها دستی در بازی دارند.

اما اگر خرس ها موفق شوند تا قیمت را به زیر EMA بیست روزه یعنی قیمت 7.65$ بکشانند، جفت ارز ATOM/USD ممکن است برای چندین روز دیگری مهمان محدوده 6.603$ و 8.877$ باشد.

همچنین در صورتی که خرس ها قیمت را زیر SMA 50 روزه یعنی 6.4$ دلار نگهدارند، فرض صعودی بودن این ارز در حال حاضر منتفی خمواهد بود. چنین حرکتی باعث ریزش قیمت این ارز دیجیتالی تا 5.50$ و سپس 4.50$ خواهد شد.

تحلیل اتم

تایم چهارساعته این ارز دیجیتالی نیز نشان می دهد که گاوها قیمت را به سمت بالای مثلث نزولی سوق داده اند. این باعث شده تا ستاپ نزولی فعلاً منتفی باشد ولی در حال حاضر گاوها بر روی مقاومت 8.877$ با چالش روبرو هستند.

اگر نگاهی به مووینگ اوریج ها بیندازیم، تخت بودن این روند و ثابت شدن RSI در محدوده میانه می تواند نشان دهنده رنج زدن این ارز دیجیتالی برای چند روز دیگر در محدوده 8.877$ و 6.726$ باشد. اما همانطور که گفتیم اگر گاوها موفق به سوق دادن قیمت به بالای 8.877$ دلار شوند می توانیم شاهد 10.20$ دلاری شدن این ارز دیجیتالی باشیم. از طرف دیگر رفتن به زیر قیمت 6.726$ نشان دهنده بازگشت قوی خرس ها به بازار است.

 

منبع: cointelegraph

 

 

ارسال دیدگاه

درآمد به دلار
+
درآمد به دلار