اگر کلمه ایردراپ برای شما تازگی دارد، ابتدا بهتر است با معنی این کلمه آشنا شوید. واژه Airdrop در فارسی به معنای کالا یا وسیله‌ای است که از آسمان روی زمین می‌افتد و اینکار مربوط به زمان جنگ و بلایای طبیعی است که برای کمک به مردم با استفاده از بالگرد، نوشیدنی و آذوقه با چتر برای مردم انداخته می‌شد.

اما کلمه ایردراپ در دنیای ارز دیجیتال و کریپتو معنای کاملاً متفاوتی دارد. در بازار رمزارزها ایردراپ به معنای ارز دیجیتالی که یک فرد به صورت رایگان آن را دریافت کند.

احتمالاً متعجب شده‌اید که مگر چنین چیزی ممکن است؟ جواب بله است. شما می‌توانید بدون اینکه پولی بابت چیزی پرداخت کرده باشید، ارز دیجیتال رایگان دریافت کرده و حتی آن را بفروش برسانید.

ایردراپ ارز دیجیتال چیست؟

ایردراپ رایگان

همانطور که به صورت کوتاه دربالا هم به آن اشاره شد، ایردراپ ارز دیجیتال رایگانی است که  توسعه دهنده بین هواداران خود توزیع می‌کند. اما احتمالاً این سؤال برای شما هم پیش آمده که چرا باید یک شرکت ارز دیجیتالی، رمزارزهای خود را به صورت رایگان در شبکه بلاکچین به دیگران بدهد؟ این کار چه سودی برای آنها خواهد داشت؟

در اصل ایردراپ یک تکنیک و استراتژی بازاریابی است. اجازه دهید برای درک بهتر این موضوع برای شما مثالی از ایردراپ بزنیم. به عنوان مثال صرافی تازه تأسیسی به نام بایننس تصمیم دارد تا ارز دیجیتال مخصوص به خود را عرضه کند و برای اینکار می‌خواهد توجه زیادی را به خود و ارز جدید خود جلب کند. بهترین کار این است که بخشی از این ارز دیجیتال را به شکل ایردراپ در بین هواداران خود با شرایط خاصی توزیع کند.

البته در حال حاضر تمامی صرافی‌ها ارز دیجیتال مختص به خود را دارند و بسیاری از آنها از همین تکنیک ایردراپ برای جلب توجه کاربران خود استفاده کرده‌اند.

چگونه ایردراپ انجام می‌شود؟

اگر برای شما جذاب است که چگونه یک ایردراپ شکل گرفته و مراحل انجام آن چیست، حتماً این بخش از مقاله‌ای کلابز را بخوانید.

ایردراپ شیبا

در ابتدایی‌ترین مرحله برای راه اندازی یک ایردراپ برای ارز دیجیتال جدید، ابتدا شرکت شروع به اطلاع رسانی از طریق شبکه‌های اجتماعی خود مثل توئیتر، فیسبوک، سایت و اینستاگرام می‌کند. در این مرحله کاربران و علاقمندان باید ضمن مطالعه دقیق شرایط شرکت در ایردراپ تمامی موارد اشاره شده برای واجد شرایط ایردراپ شدن را انجام دهند.

به عنوان مثال یکی از مواردی که در بیشتر ایردراپ‌ها از کاربران تقاضا می‌شود، دنبال کردن اکانت توئیتر است. برای اینکار فرد باید یک اکانت توئیتر ساخته و توئیتر شرکت مورد نظر را دنبال کند.

آیا همه ایردراپ‌ها با ارزش هستند؟

خیر، حتماً به این نکته توجه داشته باشید که همه ایردراپ‌ها با ارزش نیستند و حداقل نیمی از ایردراپ‌ها در نهایت اسکم می‌شوند. اما در این بین پروژه‌های ایردراپی موفقی همچون ایردراپ Dydx و ایردراپ Shiba بوده که میلیون‌ها تومان سود به شرکت کنندگان خود رسانده است.
در نتیجه موفقیت در یک ایردراپ تاحدودی شانسی است، اما با کمی تحقیق پیش از شرکت در ایردراپ و بررسی تیم پشتیبان این ارزها می‌توانید درصد موفقیت پروژه ایردراپ را حدس بزنید تا کمتر زمان خود را از دست داده باشید.

چگونه در ایردراپ رایگان شرکت کنیم؟

برای شرکت در ایردراپ‌ها ابتدا بهتر است موارد زیر را آماده داشته باشید، زیرا بیشتر ایردراپ‌ها برای اینکه شما را واجد شرایط تعلق گرفتن آن ارز دیجیتال بدانند. یک سری موارد را در نظر می‌گیرند که حتماً باید آنها را انجام دهید.

  1. کیف پول: یکی از مهم‌ترین مواردی که در ابتدا برای شرکت در ایردراپ‌ها باید در نظر بگیرید، ساختن یک کیف پول است. برای ایردراپ‌ها معمولاً از کیف پول متاماسک یا تراست والت استفاده می‌شود. در نتیجه بهتر است در قدم اول یک کیف پول ارز دیجیتال برای خودتان بسازید.
  2. شناخت شبکه‌ها: شما باید با شبکه‌های بلاکچین ارز دیجیتال آشنا باشید تا بتوانید در ایردراپ‌ها شرکت کنید. به عنوان مثال ارز دیجیتالی که بر بستر بلاکچین اتریوم است بدون شک از شما برای شرکت در ایردراپ، درخواست آدرس کیف پول اتریوم ERC-20 خواهد کرد یا به عنوان مثال برای شرکت در ایردراپ ارز دیجیتال بستر بایننس چین باید آدرس بایننس چین خود را در اختیار شرکت انجام دهنده ایردراپ قرار دهید.

به همین جهت شناخت اولیه شبکه‌ها و آدرس کیف پول‌های شما از اهمیت زیادی برخوردار است تا در انتها ارز با موفقیت به حساب شما واریز شود.

3. داشتن حساب کاربری توئیتر: یکی دیگر موارد بسیار مهم داشتن حساب کاربری در سایت توئیتر است، از آنجایی که این سایت مسدود است حتماً باید از ابزارهای رفع تحریم برای ورود به سایت توئیتر استفاده کرده و در آنجا حساب کاربری مخصوص خود را بسازید.

بیشتر اطلاعیه‌های مربوط به ایردراپ نیز در اکانت توئیتر ارزهای دیجیتالی اطلاع رسانی می‌شود، در نتیجه بهتر است این حساب‌ها را دنبال کرده و پست‌های آنها را ببینید.

4. داشتن حساب تلگرام: یکی دیگر از موارد مهم برای شرکت در ایردراپ‌ها داشتن حساب تلگرامی و تعریف کردن نام کاربری برای آن است. بسیاری از شرکت‌ها برای اینکه واجد شرایط دریافت ارز دیجیتال به صورت رایگان باشید از شما می‌خواهند تا Username یا نام کاربری خود در تلگرام را در اختیار آنها قرار داده یا ربات تلگرامی آنها را با اکانت خود دنبال کنید.

به همین خاطر است که ایردراپ یک تکنیک بازاریابی است. زیرا بعد از ایردراپ‌ها تعداد فالورها و کاربران شبکه‌های اجتماعی و توئیتر این شرکت‌ها افزایش بسیار زیادی خواهد داشت و این در حالی است که آنها تقریباً هیچ هزینه‌ای نکرده‌اند و فقط بخشی از ارزهای خود را در بین کاربران خود توزیع خواهند کرد.

آیا ایردراپ به حساب من واریز شده است؟

یکی از سؤالات پرتکراری که برای کاربران شرکت‌کننده در ایردراپ‌ها پیش می‌آید این است که آیا ایردراپ به حساب من واریز شده یا خیر؟ اول از همه باید به این نکته توجه داشته باشید که معمولاً ایردراپ به همه شرکت کنندگان تعلق نخواهد گرفت و بعضی از شرکت‌ها به صورت تصادفی این توکن‌ها را توزیع می‌کنند.

همچنین گرفتن زیرشاخه یا همان رفرال در بعضی از ایردراپ‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد. به عنوان مثال افرادی که زیرشاخه بیشتری برای گرفتن یک ایردراپ معرفی می‌کنند شانس بیشتری برای دریافت آن توکن خواهند داشت.

برای بررسی اینکه آیا ایردراپ به حساب‌تان واریز شده یا خیر نیز کافی است بر اساس شبکه همان توکنی که در ایردراپ آن شرکت کرده‌اید. آدرس کیف پول خود را در شبکه مورد نظر وارد کرده و دریافتی خود را به صورت دقیق بررسی کنید.

به عنوان مثال اگر در ایردراپ یک ارز دیجیتال بر بستر شبکه اتریوم شرکت کرده باشید. کافی است آدرس کیف پول اتریوم خود را در سایت https://www.etherscan.io وارد کرده و توکن‌های دریافتی خود را بررسی کنید.

نکات امنیتی برای شرکت در ایردراپ
1. یکی از مهمترین موارد برای شرکت در ایردراپ‌ها اختصاص یک کیف پول جدید و خالی (بدون رمزارز) است. یعنی برای ایردراپ‌هایی که در آن شرکت می‌کنید یک کیف پول کاملاً جدید تعریف کرده و هیچگاه از کیف پول‌های دیگر خود که درآن پول قابل توجهی دارید برای شرکت در ایردراپ‌های رایگان استفاده نکنید!

2. نکته بسیار مهم دیگر قرار ندادن کلیدهای خصوصی خود در اختیار دیگران است. بدانید که اگر کلیدهای خصوصی کیف پول که شامل 12 یا 24 کلمه است را در اختیار دیگران قراردهید، دیگر صاحب کیف پول و موجودی خود نخواهید بود.

3. در صورت درخواست ارسال پول به یک آدرس مشخص برای دریافت ایردراپ، به هیچ وجه اینکار را انجام ندهید. هیچ ایردراپ سالمی برای دریافت جایزه از شما درخواست پول نخواهد کرد. یکی از ویژگی‌های ایردراپ‌ها رایگان بودن آن است.

4. بسیاری از ارزهای دیجیتالی هیچ ارزش واقعی ندارند و باید به این نکته هم توجه داشته باشید. در نتیجه بدانید که نیاز نیست که در هر ایردراپ رایگانی شرکت کنید. بهترین کار این است که پیش از شرکت در یک ایردراپ منبع اصلی و شرکت و تیم توسعه دهنده آن را به خوبی بررسی کنید و وقت خود را بیهوده صرف شرکت در ایردراپ‌های بی‌ارزش نکنید.

سایت ایردراپ

برای یافتن بهترین سایت‌ها و مراجع رسمی ایردراپ کافی است جستجوی ساده‌ای به انگلیسی در سایت‌ها داشته باشید. ولی منبع اصلی اطلاع رسانی تمامی ایردراپها اکانت توئیتر آن شرکت‌ها است. همچنین بعضی از سایت‌های معتبر مثل coinmarketcap نیز بخشی برای معرفی ایردراپ‌های رایگان دارد که می‌توانید در آنها شرکت کنید.

در نتیجه پیش از شرکت در هر ایردراپی بهتر است از اعتبار منبع اطلاع رسانی‌کننده آن اطمینان حاصل کنید.

منبع: Coindesk

ارسال دیدگاه

درآمد به دلار
+
درآمد به دلار