پری‌ سرچ (Presearch) موتور جستجوی غیرمتمرکز نسل سوم اینترنت است که با شفافیت در ارائه اطلاعات، رعایت حریم خصوصی و البته درنظرگرفتن پاداش برای کاربران در حال تبدیل‌شدن به یک موتور جستجوی قدرتمند در جهان است. در این مقاله می‌خواهیم بررسی کنیم که پری سرچ چه کاربرد و اهمیتی دارد و جایگاه آن کجاست. علاوه‌بر‌این، به تفاوت موتورهای جستجوی متمرکز و غیرمتمرکز هم اشاره می‌کنیم.

اگر شما هم مشتاقید بدانید پری سرچ چیست و چه تفاوتی با موتورهای قدرتمند جستجویی مثل گوگل (Google) و بینگ (Bing) دارد و با وجود آن‌ها چه نیازی به جستجوگرهای غیرمتمرکز داریم، تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

پری سرچ چیست؟

پری سرچ (Presearch) یک موتور جست‌وجوی غیرمتمرکز مبتنی‌بر بلاک چین اتریوم است که در ازای سرچ‌کردن به کاربران خود پاداش می‌دهد. این پاداش در قالب توکن PRE که یک توکن ERC۲۰ است پرداخت می‌شود. کاربران در ازای هر جستجو معادل ۰.۱ توکن PRE پاداش می‌گیرند و تا ۲۵ سرچ در روز مشمول پاداش می‌شود.

«با موتور جستجوی غیرمتمرکز پری سرچ که از فناوری بلاک چین قدرت می‌گیرد، با امنیت بیشتری سرچ کنید، نتایج بهتری دریافت کنید و تجربه خود را شخصی‌سازی کنید». این جمله‌ای است که در صفحه اول وب‌سایت پری سرچ (presearch.io) به چشم می‌خورد.

برخلاف موتورهای جستجوی متمرکز، Presearch فعالیت کاربران را رهگیری نمی‌کند و داده‌های آن‌ها را به شرکت‌های تبلیغاتی نمی‌فروشد. پری سرچ این امکان را به کاربران می‌دهد که بر داده‌های خود کنترل داشته باشند و ضمن انتخاب موتور جستجوی دل‌خواهشان، بتوانند نتایج جستجو را بر اساس نیازهای خود سفارشی کنند.

این موتور جستجو با پاداش‌دادن به کاربران برای فعالیت‌هایی مانند سرچ اطلاعات، ارائه محتوا و مشارکت در جامعه، به آنها کمک می‌کند تا در اکوسیستم اطلاعاتی ارزش ایجاد کنند. این ارزش‌ها سپس می‌توانند برای کسب درآمد توسط کاربران استفاده شوند. این مدل کسب درآمد مشارکتی، تعادل قدرت را به نفع کاربران تغییر می‌دهد و آنها را به بازیگران اصلی در اکوسیستم اطلاعاتی تبدیل می‌کند.

پری سرچ که در سال ۲۰۲۲ عرضه شد، گامی در راستای وب ۳.۰ است که کم‌کم به‌سمت آن پیش می‌رویم. امروز می‌دانیم که مفهوم تمرکززدایی تنها محدود به دارایی‌های مالی نیست و در نهایت همه حوزه‌های زندگی ما را در بر می‌گیرد.

یکی از دلایل چنین انتقالی در حقیقت مشکلات وب ۲.۰ و موتورهای جستجوی متمرکز است. در غیر این صورت با وجود نمونه‌های قدرتمندی مثل گوگل، نیازی به هیچ ابزار جدیدی نبود. در ادامه این مقاله نگاهی به برخی از این مشکلات خواهیم داشت.

موتورهای جستجوی متمرکز چه مشکلاتی دارند

پیش از آنکه بدانیم «پری سرچ چیست»، بهتر است به این موضوع توجه داشته باشیم که یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها در زمینه موتورهای جستجوی متمرکز مانند گوگل، یاهو و بینگ مسئله حفظ حریم خصوصی و استفاده از اطلاعات کاربران به‌صورت جهت‌دهی‌شده و در راستای منافع خاص است.

تصور کنید اگر روزی همه موتورهای جستجوی متمرکز از کار بیفتند چه می‌شود؟ در ابتدا ممکن است کسب‌وکارها و زندگی افرادی که به‌شدت به این ابزارها وابسته هستند، کاملاً مختل شود؛ چون این جستجوگرها حاکم مطلق اینترنت هستند. گوگل به‌تنهایی ۹۰ درصد از حجم جست‌وجوهای اینترنت را به خود اختصاص داده است و روزانه بیش از ۳.۵ میلیارد جستجو را پردازش می‌کند.

دستکاری اطلاعات و سوگیری در نمایش نتایج

در صورت ازکارافتادن این موتورهای جست‌وجوی متمرکز، کاربران به‌سرعت به‌دنبال وب‌سایت‌ها و منابع اینترنتی و حتی غیراینترنتی معتبر می‌روند و اطلاعات را با جستجوی شخصی و هدفمند دریافت می‌کنند.

کاربران در وهله اول ممکن است برای موتورهای متمرکز دلتنگ شوند، اما پس از مدتی متوجه می‌شوند که حجم زیادی از اطلاعات دریافتی آنها از مسیرهای قبلی دستکاری‌شده و نادرست بوده است.

نتیجه بلندمدت چنین اتفاقی این است که افراد به‌دنبال موتورهای جستجوی جایگزین می‌روند؛ جستجوگرهایی که نگرانی برای حفظ حریم خصوصی و استفاده از اطلاعات برای تبلیغات گزینش‌شده و هدفمند ایجاد نکنند، الگوریتم‌های آنها بی‌طرف باشد و اطلاعات شفاف و قابل‌اعتماد ارائه کنند.

فراموش نکنیم که تحولات دنیای پردازش اطلاعات منتظر ازکارافتادن موتورهای جستجوی متمرکز نمانده‌ است. امروز پروژه‌هایی مانند پری‌ سرچ آمده‌اند تا به نیاز کاربران در زمینه جست‌وجوی آزاد اطلاعات پاسخ دهند.

تفاوت موتورهای جستجوی متمرکز و غیرمتمرکز

موتور جستجو مفهومی است که به‌صورتی فراگیر بخش عمده‌ای از فعالیت‌های روزمره انسان‌ها را در هر جای جهان تحت‌تأثیر قرار داده است. برخی از شرکت‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، بسیار شناخته‌شده هستند؛ ازجمله گوگل، یاهو و بینگ که متمرکز هستند.

ویژگی اصلی و استاندارد این موتورهای جستجو این است که تحت کنترل و نظارت یک نهاد مرکزی هستند. نتیجه این تمرکز این است که این شرکت‌ها می‌توانند با ثبت اطلاعات میلیون‌ها کاربر، جستجوهای آنها را جهت‌دهی کنند و در راستای منافع خاص به‌کار بگیرند.

موتور جستجوی غیرمتمرکز کارکرد اصلی موتور جستجو را دارد؛ یعنی کاربردش این است که کلیدواژه و عبارت‌های موردنظر کاربران را در صفحات مختلف اینترنت جستجو کند و بهترین نتیجه‌ها را برای آن‌ها بازگرداند.

تفاوت اصلی این موتورها این است که تحت کنترل یک نهاد واحد و مرکزی نیستند و همه کاربران در یک شبکه گسترده می‌توانند به‌صورت آزادانه و بدون نقض حریم خصوصی به اطلاعات دسترسی داشته باشند.

بیشتر بخوانید: اینترنت متمرکز در مقابل اینترنت غیرمتمرکز

پری سرچ چگونه کار می‌کند؟

هنگامی که کاربران با استفاده از پری‌ سرچ در حال جستجو هستند، توکن‌های PRE را به‌عنوان پاداش دریافت می‌کنند. میزان پاداش‌های Presearch ثابت نیست و به‌دلیل نوسان در سطح عرضه و تقاضا و افزایش و کاهش کاربر در زمان‌های مختلف متغیر است.

پری سرچ با استفاده از فناوری بلاک چین فعایت می‌کند و از ماهیت غیرمتمرکز آن برای تغییر مدل موتور جستجوی سنتی استفاده می‌کند. در ادامه چگونگی ادغام Presearch و بلاک چین را توضیح می‌دهیم.

نودهای Presearch

زیرساخت پری سرچ روی شبکه‌ای از نودهای غیرمتمرکز ساخته شده است که اعضا آن را در یک اکوسیستم جستجوی توزیع‌شده و ایمن مدیریت می‌کنند. استفاده از فناوری بلاک چین تضمین‌کننده شفافیت، تغییرناپذیری و اعتماد است و از تمرکز قدرت و کنترل بر داده‌های کاربران جلوگیری می‌کند.

سیستم پاداش‌دهی Presearch

سیستم تشویقی مبتنی بر توکن پری سرچ (PRE) به این صورت است که کاربران در ازای جستجو در این پلتفرم پاداش دریافت می‌کنند. کاربران با این کار به رشد و تعامل این سیستم عامل و نودها کمک می‌کنند که مسئول ثبات و عملکرد شبکه هستند. به‌این‌ترتیب، پری سرچ با ذخیره‌نکردن داده‌های کاربر، حریم خصوصی را برای کاربران فراهم می‌کند.

استیک‌کردن توکن PRE

ویژگی منحصربه‌فرد دیگر پری سرچ این است که، در آن تبلیغ‌کنندگان می‌توانند توکن‌های PRE خود را برای کلیدواژه‌های مورد نظرشان سهام‌گذاری یا همان استیک کنند. کاربران هر چه بیشتر در یک کلمه کلیدی استیک کنند، رتبه تبلیغ آنها برای آن کلمه کلیدی بالاتر است. البته در مرحله راه‌اندازی اولیه، تبلیغ‌کنندگان بدون هزینه می‌توانند در معرض نودها قرار بگیرند.

توکن‌های PRE بر اساس استاندارد و زبان مشترک قراردادهای هوشمند (ERC-20) در بلاک چین اتریوم ساخته شده‌اند و با کیف پول‌ها و صرافی‌های مختلف مبتنی بر اتریوم کاملاً سازگاری دارند. کاربران می‌توانند در این اکوسیستم فعالیت‌های تجاری و خرید سهام داشته باشند.

به‌طورکلی، ادغام پری سرچ با فناوری بلاک چین، جستجوی غیرمتمرکز و شفاف را تسهیل می‌کند و سود کاربران و حفظ حریم خصوصی آنها را در اولویت قرار می‌دهد.

قلب اکوسیستم Presearch توکن PRE است. پری سرچ با عرضه و توزیع ۵۰۰ میلیون توکن، پاداش جستجوها، خرید آسان و امکان تبلیغات را فراهم می‌کند. توزیع درآمد در پلتفرم، با دقت طراحی شده است تا به نودها پاداش دهد، پلتفرم را بهبود ببخشد، کمک‌هزینه‌های توسعه ارائه کند و انگیزه جستجوگران را افزایش دهد.

چگونه از پری سرچ استفاده کنیم؟

برای استفاده از این موتور جستجوی غیرمتمرکز می‌توانید از این دو روش استفاده کنید:

 • به‌عنوان افزونه مرورگر
 • به‌عنوان موتور جستجوی پیش‌فرض

پری سرچ افزونه‌های مرورگر را برای کروم (Chrome)، بریو (Brave) و فایرفاکس (Firefox) ارائه داده است. با دانلود و فعال‌سازی افزونه پری سرچ می‌توانید آن را به‌عنوان مرورگر پیش‌فرض انتخاب کنید. به‌این‌ترتیب به‌صورت مستقیم از طریق نوار URL می‌توانید جست‌وجو را شروع کنید. همچنین می‌توانید پری سرچ را به‌عنوان موتور جستجوگر پیش‌فرض خود تنظیم کنید.

خدمات پری سرچ و ویژگی‌های کلیدی آن

باتوجه‌به همه نکاتی که تا اینجا به آن‌ها اشاره کردیم، اصلی‌ترین ویژگی‌های پری سرچ را می‌توان در این موارد خلاصه کرد:

 • سیستم پاداش
 • حریم خصوصی
 • تجربه شبکه‌ای ارزشمند
 • توانمندسازی کاربران با موتور جستجوی متا

سیستم پاداش

اعضای Presearch هر زمان که چیزی را جستجو می‌کنند یک نود غیرمتمرکز را فعال می‌کنند و پاداش می‌گیرند. در ابتدا سیستم پاداش بدون هیچ محدودیتی ارائه می‌شد. پس از سوء‌استفاده برخی از کاربران از سیستم، یک سیستم تأیید پاداش (RVS) راه‌اندازی شد. این سیستمِ فعالیت با هدف تعلق‌گرفتن پاداش به فعالیتِ واقعی، جستجوی غیرعادی را شناسایی می‌کند و فعالیت‌های جعلی را مسدود می‌کند.

حریم خصوصی

پری سرچ یک موتور جستجوی غیرمتمرکز است که زیرساخت آن نودهای مبتنی بر بلاک چین است. مدیریت این موتور جستجو به‌عهده اعضای آن است. به‌‌این‌ترتیب، داده‌های شخصی را ردیابی نمی‌‌کند یا نمی‌فروشد.

تجربه شبکه‌ای ارزشمند

پری سرچ افراد ناآشنا را از طریق یکی از چندوجهی‌ترین توکن‌ها، به‌طور یکپارچه با دنیای ارزهای دیجیتال آشنا می‌کند. با Presearch کاربر علاوه بر به‌دست‌آوردن سریع و آسان توکن در این اکوسیستم قوی می‌تواند از سه روش نود، کلمات کلیدی و سهام، درآمد کسب کند.

توانمندسازی کاربران با موتور جستجوی متا

در پری سرچ شاخص جستجو و الگوریتم‌های رتبه‌بندی برخلاف موتورهای جستجوی مرکزی یک نقطه تمرکز ندارند؛ بنابراین خطر سانسور یا دستکاری را کاهش می‌دهند.

نوآوری‌ها و دستاوردهای پری سرچ در سال ۲۰۲۳

Presearch در حال حاضر بزرگ‌ترین موتور جستجوی غیرمتمرکز با حفظ حریم خصوصی در جهان است. این پروژه با ارائه چشم‌اندازهای جذاب‌تر برای آینده و حفظ وفاداری و تعهد اعضای قبلی در نظر دارد به پرکاربردترین پلتفرم بلاک چین در جهان تبدیل شود. آخرین دستاوردهای پری سرچ در سال ۲۰۲۳ عبارت‌اند از:

دستاوردهای سازمانی

 • ارتقای قراردادهای هوشمند
 • جذب مشارکت انویدیا (NVIDIA) به‌عنوان حامی مالی
 • افزایش چشمگیر و ۳۱درصدی در ارزش کل پروژه
 • مدیریت، بنیاد و ساختار شرکتی جدید

دستاوردهای فنی

 • انتخاب تیم کازماس (Cosmos) و تکمیل نقشه راه فنی
 • راه‌اندازی تکمیل خودکار و نتایج هوشمند هوش مصنوعی و افزایش کارایی جستجو
 • استفاده از مرورگر اج مایکروسافت (Microsoft Edge) به‌عنوان برنامه افزودنی
 • انتشار و توسعه API
 • معرفی سرچ استیکینگ (Search Staking)
 • تبلیغات تیک‌اُور (Takeover) زنده که پیش‌تر سایت‌های بیت‌کوین (Bitcoin.com) چِس (Chess.com) و نورد وی‌پی‌ان (NordVPN) از آن استفاده کرده‌اند.

بهبود پلتفرم

 • بیش از ۵۰ به‌روزرسانی یوآی (UI) و یوایکس (UX) و ارتقای پشتیبانی
 • به‌روزرسانی‌های بی‌شمار در سایت پری سرچ

ابتکارهای بازاریابی

 • شروع بازاریابی ایمیلی فعال
 • راه‌اندازی انجمن
 • برگزاری چندین رویداد تبلیغاتی
 • انجام اولین خرید از اسکات سرچ (Scout Search)
 • یکپارچه‌سازی مرورگر ام‌اِی‌اس‌کیو (MASQ)

درآمدزایی

پری سرچ پس از استراتژی‌های نوآورانه در تبلیغات، رشد ماهیانه ۳۰۰ درصدی داشته است. این پروژه با دستاوردهای مالی و توسعه شرکت و پلتفرم و نوآوری‌هایی که در دست اقدام دارد، رشد ۵۰۰ درصدی را در سال ۲۰۲۴ برای خود پیش‌بینی می‌کند.

پری سرچ با بازتعریف نحوه جستجو و تعامل کاربران با اطلاعات آنلاین و تعیین استانداردهای جدید برای حفظ حریم خصوصی و تمرکززدایی در دنیای دیجیتال، پیشرو است.

در حال حاضر Presearch در مدل تجاری B۲C برتری دارد و فناوری‌های آن ظرفیت گسترده‌ای برای ورود به مدل تجاری B۲B دارند؛ از جمله برنامه‌های کاربردی تبلیغات تکنولوژیک (Ad-Tech) که در سال ۲۰۲۳، گام‌های مهمی در گسترش آن برداشته است.

این اقدامات زمینه را برای پیاده‌سازی فناوری پیشرفته شرکت برای استفاده سازمانی فراهم می‌کند. همچنین راه‌های تازه‌ای برای جستجوی مبتنی بر حریم خصوصی، هوش مصنوعی و فناوری‌هایی از قبیل رابط برنامه‌نویسی کاربردی (API) و کیتِ توسعه نرم‌افزار (SDK) پیش‌رو می‌گذارد.

علاوه بر این پری سرچ با توجه به پیشرفت چت‌جی‌پی‌تی (ChatGPT) در نظر دارد یکی از موتورهای جایگزین پیشگام برای دست‌یابی به نتایج جستجوهای مبتنی بر هوش مصنوعی باشد. امروز پری سرچ در حال معرفی اولین چت‌بات پرقدرت در جهان است. این چت‌بات از قدرت محاسباتی بر مبنای ابزارهای غیرمتمرکز و پیروی از فلسفه بنیادی Presearch استفاده می‌کند.

پری سرچ همزمان با تلاش برای بهبود تجربه جستجو، بازاریابی خود را گسترش می‌دهد. همچنین به‌طورگسترده برای بهبود سئو، مخاطب‌‌شناسی و کشف علایق نسل جدید با تکنیک‌های گیمیفیکیشن خلاقانه به ابتکار و نوآوری ادامه می‌دهد.

توکن PRE؛ ارزش و کاربردها

کل عرضه توکن PRE قبلاً یک میلیارد بود که نیمی از آن در آوریل ۲۰۲۰ سوزانده شد. اکنون توکن‌های PRE حداکثر ۵۰۰ میلیون عرضه دارند.

مدل توزیع و تخصیص ۵۰۰ میلیون توکن PRE به این صورت است:

 • ۴۰ میلیون برای تبلیغات کلمات کلیدی
 • ۱۰۰ میلیون برای نودها
 • ۷۵ میلیون ذخیره
 • ۴۲۵ میلیون توکن در گردش

کاربردهای توکن PRE

 • خرید یا قرار دادن تبلیغات در پری سرچ
 • استیک‌کردن روی کلمات کلیدی مرتبط با جستجوها در نمایش تبلیغات
 • پاداش‌دادن به کاربران برای جستجوهای‌شان، عملکرد نودها و معرفی پری سرچ به دیگران
 • تجارت با سایر کاربران یا مشاغل استفاده‌کننده از پلتفرم
 • تجارت و مبادله در برابر سایر ارزهای دیجیتال

پیش‌بینی قیمت و چشم‌انداز آینده پری سرچ

با وجود قدرت بی‌چون‌وچرای موتورهای جستجوگری مانند گوگل، پری سرچ می‌تواند انقلابی در دنیای جستجوگرهای اینترنت باشد. باید توجه داشت که غول‌های بزرگ فناوری مانند گوگل قوانین اساسی حریم خصوصی کاربران را نقض کردند. اخیراً گوگل و آمازون به‌دلیل حذف کوکی‌های ردیابی بدون رضایت کاربر، ۱۲۰ و ۴۲ میلیون دلار جریمه شدند.

پری سرچ با بازاریابی به‌عنوان تنها موتور جستجوی غیرمتمرکز مبتنی بر حریم خصوصی داده‌ها و رضایت کاربر با هجوم کاربران روبه‌رو خواهد شد. این توجه از سوی کابران می‌تواند قیمت توکن PRE را به یک دلار افزایش دهد.

توکن‌های PRE روی بلاک چین اتریوم میزبانی می‌شوند. اتریوم دومین ارز دیجیتال بزرگ جهان است که به‌روزرسانی آن کل شبکه اتر را پایدارتر و مقیاس‌پذیرتر می‌کند. به‌این‌ترتیب امکان تراکنش‌های سریع‌تر و ارزان‌تر برای تمام پروژه‌های میزبانی‌شده بر روی اتریوم فراهم خواهد شد.

زمانی که اتریوم ۲ راه‌اندازی شود، حجم چشمگیری از کاربران ارز دیجیتال به شبکه آن کوچ می‌کنند. به‌‌این‌ترتیب قیمت بیشتر توکن‌های فعال در اتریوم، از جمله توکن PRE افزایش چشمگیری خواهد داشت.

در حال حاضر قیمت توکن PRE معادل با ۰.۳۸ دلار است و روند آن صعودی به نظر می‌سد. برای پیگیری قیمت لحظه‌ای توکن PRE از صفحه قیمت پری سرچ وب‌سایت ارزدیجیتال استفاده کنید.

ارسال دیدگاه

درآمد به دلار
+
درآمد به دلار